ALES Güncel Haberler İlgi Çekenler ÖSYM ÖSYM Sınav Takvimi Son Dakika

2019 ALES-1 Sınavı Ne Zaman Yapılacak

Yüksek lisans başvurusu yapmak ve akademik kariyer düşünmek isteyenlerin girmek zorunda kaldığı için ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı) ilk sınav başvuru tarihleri mart ayında gerçekleşti. Geç başvuru tarihini kaçıranlar için şimdi bir sonraki ALES sınav tarihini bekliyor.

2018 yılı öncesine kadar sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde olmak üzere yılda 2 defa gerçekleştirilen ALES, 2018 yılından itibaren yılda 3 defa yapılmaya başlandı. 2019 ALES-2 isimlendirilen bu ara sınavın başvuruları için öncelikle ilkbahar dönemi ALES sınavının yapılması ve sonuçlarının açıklanması beklenmektedir.

ÖSYM’nin resmi internet sitesinden yayımlanan takvime göre;

 

2019 ALES-2  22 Eylül’de 2019 ALES Sonbahar ise 17 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek.

Ayrıca takvime göre başvuru tarihlerini kaçırmayan adaylar da ALES İlkbahar sınavına 5 Mayıs tarihinde girecek.

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı) Nedir?

ALES, lisansüstü eğitime girişte ve akademik atamalarda istenilen bir sınav türüdür. Sözel ve sayısal olmak üzere iki kategoride oluşan bu sınav türü her iki branştan da 50’şer adet toplamda 100 soru bulunmaktadır.

ALES sınav süresi ise 150 dakika yani 2,5 saattir. 2019 yılında gerçekleştirilecek olan ALES sınavlarının saati ÖSYM tarafından 10.15 olarak belirlenmiştir. ALES sınav puanı geçmiş yıllarda sadece 3 yıl süre ile geçerliydi. Birkaç yıl önce ise bu süre 5 yıla yükseldi.

Bu süre zarfında ALES puan türüne sahip aday ilgili başvurularda mevcut puanını kullanabilir. Aday puan türünden memnun kalmaz ise harç ücretini yatırarak yeni bir sınava girebilir. Aday tekrar sınava girmesi durumunda son girdiği sınavdan aldığı puan geçerli olur.

İlginizi Çekebilir: 2019 YDS-1 Sonuçları Açıklandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir