Güncel Haberler İlgi Çekenler ÖSYM Son Dakika YDS

2019 YDS-1 Sonuçları Açıklandı

2019 YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) 1’e giren adaylar, uzun süredir sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyordu. Sınavdan sonra ÖSYM tarafından soruların yayınlanması ile birlikte adaylar cevapları hatırladıkları kadarıyla hesaplasalar dahi merakla sonuçları bekliyorlardı.

24 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen YDS-1 sınavının sonuçları 19 Nisan 2019 tarihi itibariyle açıklandı.

Bu sınava giren adaylar, 25 ayrı dilde gerçekleşen 2019 YDS-1 sonuçlarına ÖSYM kullanıcı bilgilerini girerek erişebilirler.  2019 YDS-1 sınav sonuçları için tıklayınız.

YDS Nedir?

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin dil bilgisini belirlemek için ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınav türüdür. Bu sınav türünden yeterli puanı almayı başaran kamu personeline 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan hükümler uyarınca tazminat ödenir. (YDS) Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı, Sonbahar ve İlkbahar dönemleri olmak üzere yılda iki defa gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir: Açıköğretim Fakültesi Bahar Dönemi Ara Sınav Sonuçları Açıklandı Mı

2019 Yabancı Dil Tazminat Ücreti Ne Kadar?

YDS sınavından alınan puan ve sahip olunan göstergeyle birlikte alınan yabancı dil tazminatı değişmektedir. Aylık katsayı ile çarpılarak kamu personeline yabancı dil tazminatı ödenir. Birden çok dil bilen kamu personeline ödenen miktar bildiği dil sayısı ve bu dillerle ilgili girdiği sınav sonucuna göre farklılık göstermektedir.

Yabancı Dil Tazminatı Hangi Dillerde Ödenir?

Resmi Gazete’de de yer alan değişiklik ile birlikte toplam 25 ayrı dil için yabancı dil tazminatı ödenmektedir. Bu diller Resmi Gazete’de aşağıdaki gibi yer almaktadır;

 1. Almanca,
 2. Arapça,
 3. Arnavutça,
 4. Fransızca,
 5. Gürcüce,
 6. Hollandaca,
 7. İngilizce,
 8. İspanyolca,
 9. Farsça,
 10. İtalyanca,
 11. Japonca,
 12. Boşnakça,
 13. Bulgarca,
 14. Çince,
 15. Rumence,
 16. Rusça,
 17. Sırpça,
 18. Ukraynaca,
 19. Danca (Danimarka),
 20. Ermenice,
 21. Korece,
 22. Lehçe,
 23. Macarca,
 24. Portekizce,
 25. Yunanca şeklindedir.

Toplam 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir