YKS Üniversite Sınavı
Güncel Haberler İlgi Çekenler ÖSYM Sınav Takvimi Son Dakika TYT YKS

YKS Üniversite Sınavı Başvurusu Ne Zaman

Üniversiteye başlamak için ilk adım olan YKS sınavı başvuruları başlıyor. ÖSYM(Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Mekezi) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Geçiş Sınavı 2018 yılında yürülüğe girmişti.

Üniversite sınav başvurusu yapmak isteyen adaylar için beklenen hafta geldi. ÖSYM takvimine göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuru zamanı 12 şubat 2018 salı günü başlayacak ve 6 mart 2018 çarşamba günü sona erecek.Lise eğitimini tamamlayan veya sınava  yeniden hazırlanan mezunlar için osym.gov.tr sitesinde gereken kılavuz yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: TYT (Temel Yeterlilik Sınavı) Nedir?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre sınav merkezinin sisteminde yer alan fotoğraflı adaylar 50 ayı geçmemek şartıyla, internet üzerinden sınava başvuru yapabilir.Sınava ilk defa girecek olanlar ve fotoğrafı 50 ayı geçmiş olan adaylar ise sınav başvuru merkezlerinden başvuru yapacaklar.

Başvurular Nereden Yapılacak?

Lise son sınıfta olan adaylar kendi okulunda başvuru yapacak ve sonra ücreti yatıracak. Böylece başvuru tamamlanmış olacak. Başvuruları bulunduğunuz okuldan, ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinden veya ÖSYM Sınav Koordinatörleri aracılığı ile yapabilirsiniz.

YKS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na(YKS) sınavı için henüz bir başvuru ücreti belirlenmedi. 2018 YKS sınav ücretlerini hatırlayacak olursak,Temel Yeterlilik Testi(TYT), Alan Yeterlilik Testi(AYT) ve Yabancı Dil Sınavı’na girecek adaylar her bir oturum için 50 TL ödemişti.

-Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

-Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç )

* Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı

* Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

* Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Ayrıca geç başvurular için 75 TL ödenecek.

İlginizi Çekebilir: KPSS 2019 Merkezi Atama Takvimi Açıklandı

YKS Sınavı Ne Zaman Düzenlenecek?

Temel Yeterlilik Testi(TYT), Alan Yeterlilik Testi(AYT) ve Yabancı Dil Sınavı olmak üzere iç oturumda yapılacak olan YKS sınavı 15 Haziran 2019 yılında ilk oturum oaln Temel Yeterlilik Testi(TYT) sınavı ile başlayacak. Alan Yeterlilik Testi(AYT) 16 Haziran 2019 ve Yabancı Dil Testi yine 16 Haziran 2019 tarihinde yapılacak.

OSYMGİRİS.com sitesi üzerinden YKS ile ilgili güncel haberleri takip edebilirsiniz.Ayrıca sitemiz üzerinde yer alan üniversite taban puanlarına bakarak kendinize en uygun üniversiteyi seçebilirsiniz.

Toplam 3 yorum

  1. merhaba elinize sağlık cok başarılı bir site normalde yorum yazmam ama başarı tesadüf değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir