yös nedir
YÖS

YÖS (Yabancı Dil Uyruklu Öğrenci Sınavı) Nedir?

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında üniversite okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girebilecekleri ve sonuçlarını da yükseköğretim kurumlarında başvururken kullanabilecekleri bir sınav türüdür. Bu sınav türü ÖSYM tarafından gerçekleştirilir.

YÖS sınavından alınan puan sonucu 2 yıl süre ile geçerli olmaktadır. Sınava başvuruların bir bölümü internet üzerinden online olarak bir bölümü ise başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Adaylar ile ÖSYM arasında haberleşme Türkçe ya da İngilizce dilleri kullanılır. Haberleşme durumunda postadaki kaybolma veya gecikme olaylarından ÖSYM herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Türkiye’de bulunan adaylardan, sınava giriş ve kimlik belgesi kendisine ulaşmayan veya bu belgeleri kaybedenler ÖSYM Bilkent Ankara merkezinden ya da ÖSYM Ankara Bürosundan en geç 3 gün önceden yeniden sahip olabilirler. Yurt dışında bulunan adaylar ise bu belgeleri yeniden sahip olmak için ÖSYM’nin internet sayfasından ulaşabilirler. YÖS sınav sonuçları ile sadece lisans düzeyi 4 yıllık bölümlerde öğrenim görebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir