yks sınavı nedir? ne zaman yapılır?
İlgi Çekenler ÖSYM Sınav Takvimi YKS

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Nedir?

Artık yeni sistemle birlikte adaylar Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girmek isteyenler bu sınav türü 3 ayrı oturumda olacaktır. 1. Oturum TYT (Temel Yeterlilik Testi), 2. Oturum AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve 3. Oturumda YDT (Yabancı Dil Testi) olarak belirlenmiştir. 1. Oturum olan TYT sınav türüne herkes girmek zorundadır. Bu oturumdam alınan yeterl, puan türüne göre 2. oturum ve 3. oturuma girmeye hak kazanırlar.

YKS sınavı ne zaman yapılır?

YKS sınav türü haziran ayının herhangi bir hafta sonu gerçekleştirilmektedir.

YKS puan türü hesaplaması nasıl?

Sınav türüne genel olarak etkisi 1. oturumdan %40, 2. oturum ve 3. oturumdan ise %60 olarak belirlenmiştir.

YKS baraj puanları nasıl?

TYT sınav türünden en az 150 puan alınması gerekiyor. 150 puan ve üstü puan alanlar 2 yıllık ön lisans bölümleri girebilirler. TYT’den 150 puandan fazla almak koşulu ile TYT puanı AYT ve YDT testlerinden alacağı puanla birlikte hesaplanacak sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanından en az 180 puan alınması gerekmektedir. 180 puana ulaşan adaylar lisans türü 4 yıllık bölümlere gidebilirler.

Toplam 2 yorum

  1. Lise son sınıf öğrencisiyim yaklaşık 8 aydır YKS sınavına hazırlanıyorum ve şuanki deneme sonuçlarım Türkçe’de 15 net, Matematik 21 net, Sosyal Bilimler 18 net ve Fen Bilimler 13 net sizce bu netlerle hangi yükseköğretim kurumlarına yerleşirim ya da hangi bölümleri tuttururum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir