yds nedir
İlgi Çekenler ÖSYM Sınav Takvimi YDS

YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviyesi Tespit Sınavı) Nedir?

YDS, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen ilkbahar dönemi ve sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki defa yapılan sınav türüdür. Sınav türünün düzenlenme sebebi kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılıyor olsa da günümüzde artık her alanda yabancı dil bilgisi seviyesini temel ölçütü olarak kabul edilmektedir.

YDS için dil seçenekleri hangileridir?

YDS İlkbahar Dönemi için yapılan diller;

İngilizce, Arapça, Almanca, Çince, Bulgarca, Ermenice, Danimarkaca, Fransızca, Farsça, Felemenkçe, Gürcüce, İtalyanca, İspanyolca, Korece, Japonca, Macarca, Lehçe, Rumence, Portekizce, Ukraynaca, Sırpça ve Rusça dilleri uygulanmaktadır.

YDS Sonbahar Dönemi için yapılan diller;

Sadece Fransızca, İngilizce, Almanca, Rusça ve Arapça dilleri uygulanmaktadır.

YDS’ye kimler başvuru yapabilir?

YDS’ye dileyen herkes yapabilir. Bundan dolayı özel olarak ÖSYM tarafından yapılan KPSS Yabancı Dil Sınavı ve ÜDS sınavı kardırıldığından dolayı akademisyen olmak isteyen, lisansüstü eğitime devam etmek isteyenler ve KPSS’nin yabancı dil sınav puanına ihtiyaç duyan memur adayları da bu sınav türüne katılabilmektedir.

YDS’ye nasıl başvuru yapılır?

Yabancı dil sınavına girmek isteyenler ÖSYM tarafından belirlenen sınav başvuru tarihlerini takip ederek ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden online olarak kayıt yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir