tyt nedir
Güncel Haberler İlgi Çekenler TYT

TYT (Temel Yeterlilik Sınavı) Nedir?

TYT Nedir? TYT Hangi Konular çıkacak? TYT Hangi Dersler Var? gibi soruların cevaplarını öğrenciler araştırmaya başladı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ üniversiteye girişlerde yeni sınav sistemi olan YKS hakkında canlı yayında bilgiler verdi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa ismi ile YKS sınavı ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler..

TYT(Temel Yeterlilik Testi) Nedir?

Temel yeterlilik Testi yani TYT gelecek yıllarda üniversite sınavlarına girecek olan öğrenciler için hazırlanmış 1. Oturum sınavıdır. Öğrencileri TYT sınavında bekleyen konular dersler Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri dersleridir. TYT sınavında her dersten belirli sayıda soru çıkacak ve toplamda 120 soru sorulacak. TYT Sınav Ne Zaman Yapılacak? sorusunun cevabını merak edenler için TYT Haziran ayının bir hafta sonu yapılacak ve sınav 135 dakika sürecek. TYT sınavından bir gün sonra 2. oturum olan AYT sınavı ve 3. oturum olan YDT sınavı yapılacak. TYT sınavının sınav ortalamasına etkisi ise %40 olarak belirlenmiştir.

TYT Sınavında hangi Dersler Var?

TYT sınavında hangi dersler var? diye düşünen öğrenciler için Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri genel ismiyle Biyoloji, Fizik ve Kimya dersleri; Sosyal Bilimler ismi ile Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Felsefe Grubu dersleri yer almaktadır. TYT soru dağılımı olarak 9. Ve 10. sınıf konuları karşımıza çıkıyor. TYT sınavında mantık ağırlıklı sorular ve okuduğunu anlama soruları bizleri bekliyor.

TYT Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Çıkacak?

TYT sınavından hangi konudan kaç soru çıktığını aşağıdaki listede görebilirsiniz.

  • 40 Temel Matematik
  • 40 Temel Türkçe
  • 7 Fizik
  • 7 Kimya
  • 6 Biyoloji
  • 5 Tarih
  • 5 Coğrafya
  • 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  • 5 Felsefe

TYT Puanı Nasıl Hesaplanır?

Yeni bir sınav sistemiyle hayatımıza yeni bir de kural eklendi. TYT puanınızın hesaplanabilmesi için ön koşul Türkçe ve Matematik derslerinin en az birinden 0,5 net yapmanız gerekiyor. Aynı kural tabi ki AYT sınavı için de geçerli. AYT sınavında çözeceğiniz testlerin en az birinden 0,5 net yapmanız durumunda sınav puanınız hesaplanıyor. Örnek verecek olursak TYT sınavında matematik testinden 3 net yapan bir öğrenci Türkçe testinden 0 net yapsa bile puanı hesaplanır. Tam tersi bir durumda matematik testinden -1 türkçe testinden 2 yapan bir öğrencinin puanı yine hesaplanır.

Toplam 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir