kpps nedir
KPSS

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) Nedir?

Kpss, ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından gerçekleştirilen bir sınav türüdür. KPSS, öğretmenler de dahil olmak üzere kamu kurumlarına atanacak seçmek için gerçekleştirilir.

İlk kez 1999 yılında başlayan sınav türü 1999 ve 2000 yıllarında DMS (Devlet Memurluğu Sınavı), 2001 yılında KMS (Kurumlar için Merkezi Eleme Sınavı) oldu. 2002 yılında itibaren KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ismiyle düzenleniyor.

KPSS ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları;

KPSS’ye kimler girebilir?

Kamu görevlerine ilk defa ataması yapılacak A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

A Grubu Kadrolar ne demektir?

Bakanlık, Başbakanlık, müsteşarlık, başkanlık, bağımsız genel müdürlük düzeyine bağlı kuruluşlar, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetiştirme programı sonrası yeterlilik sınavı sonrası yeterlilik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atanacaklarını kapsamaktadır.

B Grubu Kadrolar neleri ifade etmektedir?

Genel ve özel bütçeli kurumlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, özel idareler ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurumları ve yukarıda belirtilen meslekler dışında ilk kez kamu hizmeti görevlerine atanacakları kapsamaktadır.

Sınava kimler başvurabilir?

Sınavın türüne göre lise, ön lisans veya lisans mezunları girebilmektedir. Sınava sınavın geçerliliği süresi içinde mezun olacak öğrencilerde katılabilmektedir.

KPSS ortaöğretim ve ön lisans sınavı nedir?

Bu sınav türüne lise ve yükseköğretim kurumlarının iki yıllık ön lisans programlarından mezun olanlar katılabilmektedir.

KPSS lisans sınavı nedir?

Sadece lisans yani 4 yıllık ve üzeri yükseköğretim kurumu programlarını bitirenler katılabilmektedir. Yüksek lisans ya da doktora yapanlar da A Grubu ve öğretmenlik ile B Grubu kadrolarına lisans diplomalarını aldıkları alandan başvurabilirler.

Sınav sınırlılıkları nelerdir?

Lisans mezunu bir kişi hem lisans KPSS’sine hem de ön lisans ve ortaöğretim sınavlarına giremez. Sınav türlerinden sadece bir tanesine girmek zorundadırlar.

KPSS’ye kaç kez girme hakkımız var?

Sınava adaylar istedikleri kadar girebilmektedir. Sadece A Grubu kadrolara başvurabilmek için 35 yaş sınırı bulunmaktadır.

Mezun olmadan girilebilir mi?

Öğrenciyken sınava girmek mümkündür. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında mezuniyetten önce girilmiş sınavların sonuçlarını kabul etmemektedir.

KPSS nasıl uygulanmaktadır?

Hafta sonları cumartesi ve Pazar günleri öğleden önce ve öğleden sonra olarak yapılmaktadır. Adaylara çoktan seçmeli sorular yöneltilmektedir. Adaylar istedikleri alan ve mezuniyetlere göre sınavlara girmektedir.

Sınavın testleri nelerdir?

Genel kültür ve genel yetenek testi: Bu sınav türü cumartesi sabah yapılmaktadır. Genel yetenek 60, genel kültür 60 olmak üzere toplam 120 soru yöneltilmektedir. Oturumun süresi 120 dakikadır ve tüm adaylar girmek zorundadır.

Eğitim bilimleri testi: cumartesi günü yapılmaktadır. Öğretmen adaylarının girmek zorunda oldukları bir sınav türüdür. Toplam 80 soru yer alır ve 100 dakika verilmektedir.

Hukuk, İşletme, İktisat, Muhasebe ve Maliye testi: bu oturum Pazar günü sabah yapılmaktadır. 5 testten adaylara her test 30 adet olmak üzere 150 soru yöneltilmektedir. Sınav için ayrılan süre 160 dakikadır. Bu sınava girmek isteğe bağlı ve zorunlu değildir.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İstatistik, Kamu Yönetimi, , Ekonometri, Uluslararası İlişkiler Testi: Bu oturum Pazar günü öğleden sonra yapılmaktadır. Her testte 30 soru yer alır. Toplam 5 adet testte 150 soru vardır ve tanınan süre 160 dakikadır. Sınava girmek isteğe bağlı ve zorunlu değildir.

ÖABT (Öğretmenlik alan bilgisi testi): bu teste öğretmen olarak 16 ayrı branşta atama isteyen öğretmen adayları girmektedir. Ayrıca YÖK’ün sınav kararı verdiği yurtdışındaki üniversitelerden mezun olan ve öğretmenlik yapmak isteyen adaylarda girebilir. Adaylara iki ayrı test soruları yöneltilir. Bunlardan birisi 40 soruluk Alan Bilgisi Testi, diğeri de 10 soruluk Alan Eğitim Testidir. 50 soruluk sınav için tanınan süre 75 dakikadır.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT): Diyanet işleri başkanlığı bünyesinde din hizmetlerinde görev alacak personelin atanması için gerçekleştirilen sınav türüdür. Bu sınav türünde adaylara 40 soru yöneltilir ve 60 dakika süre tanınır.

KPSS testlerinin tümüne girmek zorunlu mudur?

Adaylar 60’şar soru olmak üzere toplam 120 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerine girmek zorundadırlar. Diğer testleri alanlarına göre seçeceklerdir.

Kaç çeşit sınav puanı vardır?

Sınavda 124 çeşit puan hesaplanır ve en yüksek puan 100’dür. Her puan türüne göre sınavdaki testlerin ağırlıkları değişmektedir.

Sınav sonuçları ne kadar süre geçerlidir?

Öğretmen atamalarında kullanılan P10 ve P121 puan türü sınav tarihinden itibaren 1 yıl geçerli diğer puan türleride 2 yıl geçerlidir.

2019 KPSS sınav ücreti ne kadar?

Sınav ücreti her yıl sınav türü ve seçeneklerine göre değişkenlik göstermektedir. Belirlenen sınav ücreti tutarları adayları duyurulmaktadır.

Sınav ne zaman yapılır?

2019 kpss sınavı ne zaman, 2019 lisans kpss’si ne zaman, 2019 önlisans kpss sınavı ne zaman soruları cevap kurum tarafından belirlenen tarihler adaylara resmi olarak açıklanmaktadır.

KPSS tercihleri nasıl yapılır?

Adaylar tercihlerini yayınlanan kılavuzdaki yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin resmi internet adresinden kullanıcı bilgilerini kullanarak yaparlar.

Tercih yerleştirme ücreti var mı?

Her yıl belirtilen tercih ücretine göre ödeme yapılarak tercih yapılabilmektedir.

Tercih yerleştirme ücreti nasıl ödenir?

Adaylar tercih ücretlerini bankalardan, internet bankacılığı ile ya da ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan ödemeler kısmından da ödeyebilirler.

2 Replies to “KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) Nedir?

  1. Arkadaşlar 2017 önlsans mekatronik programı mezunuyum kpss den kaç almam lazım ve memurlukta nerelere yerleşirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir