Ales nedir?
ALES İlgi Çekenler

ALES Nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sınavı ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlardan bir tanesidir. Amacı Yüksek Lisans ve Doktora yapmak için üniversitelere başvuru yapmak isteyen kişilerin belirlenmesinde ölçüt olmaktadır. Yılda üç defa gerçekleştirilen bu sınav türünün puan aralığı 50 ila 100 arasındadır. 7 Eylül 2017 tarihinde yapılan değişiklik ile test ve soru sayıları azaltılmıştır. Sözel 1 ve sözel 2, sayısal 1 ve sayısal 2 olarak toplam 4 test 160 sorudan oluşan bu sınav sözel ve sayısal olarak 2 test 100 soruya düşürülmüştür. Sınav süreside 3 saatten 2 buçuk indirilmiştir. Bu sınav türünün geçerlilik süresi ise 3 yıldan 5 yıla çıkartılmıştır.

Sınav soru dağılımı ve değerlendirme ölçütü nasıl olur?

ALES’in değerlendirme ölçütü ve içeriği ÖSYM’nin ifadesiyle sözel test türünde, sözcükte anlam, cümlede anlam, parçada anlam, cümle tamamlama, metni tamamlama, kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğünü sağlama gibi başlıklar altında yer alan sorulardan oluşmaktadır.

Buradaki amaç adayların temel dil bilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerileri değerlendirme amaçlanmaktadır. Sayısal testte ise matematiksel işlemler, problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soruları içermektedir. Adayların çözümleme, analiz etme, sıralama, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerileri değerlendirilir.  Yeni düzenleme ile birlikte katsayılarda değiştirilmiştir.

 

 

Toplam 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir